Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Sen – najlepszy trening dla organizmu!

Skuteczna odnowa biologiczna to nie tylko masaże, zabiegi czy inne specjalne środki, takie jak np. ćwiczenia rozciągające. U podstaw regeneracji i powrotu do optymalnej dyspozycji leży bowiem… sen i jego szeroko pojęta higiena. Doskonale wiedzą o tym profesjonalni sportowcy, ale z konieczności dobrego wypoczynku powinni zdawać sobie sprawę także ci, którzy uprawiają sport jedynie amatorsko, a nawet ograniczają wysiłek fizyczny do minimum.

Sprawdźmy więc, jaką rolę dla ciała i regeneracji naszej dyspozycji fizycznej ma dobry sen… a także dobrze dobrany materac.

Trening przez… odpoczynek

Nie bez powodu mówi się, że odnowa biologiczna – a więc szereg procesów, mających na celu m.in. powrót organizmu do dyspozycji sprzed treningu, a także odpoczynek i wzmocnienie mięśni – jest równie ważne, co intensywne, mądrze zaplanowane treningi. Odpoczynek po treningu oraz zabiegi odnowy biologicznej nie tylko poprawiają kondycję psychiczną, odprężają i wspomagają zbędne produkty przemiany materii, ale przede wszystkim przywracają mięśniom to, czego od nich najbardziej oczekujemy - elastyczność oraz siłę. Rozpoczynając swoją przygodę z aktywnością fizyczną i przygotowując sobie plan treningowy, dobrze jest więc wziąć pod uwagę nie tylko natężenie i rodzaj ćwiczeń, ale także to, jak damy ciału powrócić do optymalnej dyspozycji. Wbrew pozorom nie musimy zaczynać od hydro- lub krioterapii albo inwestować w aparaturę medyczną. Podstawowe rozwiązanie jest najskuteczniejsze z możliwych i – co warto podkreślić – darmowe. To nic innego, jak – po prostu – dobry sen.

Sen, czyli regeneracja

Sen jest procesem adaptacyjnym, mającym na celu dostosowanie się do obciążeń, których ciało i umysł doświadczyły w ciągu dnia. To właśnie gdy śpimy, w organizmie dokonują się np. przyrosty masy mięśniowej, regeneracja tkanek czy spalanie tłuszczu. Powiedzenie, że sen to też forma treningu, w żadnym stopniu nie jest więc przesadą. Ze snem jest zresztą też trochę tak, jak z rozgrzewką. Jeśli wykonujemy ją nieprawidłowo, nasz organizm na pewno to odczuje i będzie bardziej narażony na urazy. Jeśli w ogóle jej nie zrobimy… Cóż, tym gorzej dla nas. Niewyspani jesteśmy bardziej drażliwi, trudniej nam się skoncentrować, a zdecydowanie łatwiej o wahania nastroju i przemęczenie organizmu. W dłuższej perspektywie permanentne niedosypianie może prowadzić nawet do depresji!

Sen a mięśnie

Jak zapewne wiecie, cykl snu dzieli się na dwie podstawowe fazy – NREM oraz REM. Pierwszy nazywany jest snem o wolnych ruchach gałek ocznych i dzieli się na trzy etapy, spośród których trzeci stanowi część najgłębszego snu. Faza REM to z kolei faza szybkiego ruchu gałek ocznych. Jest o wiele krótsza niż cykle NREM, ale to ją charakteryzują marzenia senne i to właśnie w trakcie fazy REM następuje całkowite rozluźnienie mięśni. I tutaj znów wracamy do punktu wyjścia – a więc odpowiedniej regeneracji sportowców.

Materac dla sportowca

Rozluźnienie mięśni jest kluczowe dla regeneracji naszego organizmu. Przepracowane i zbyt napięte mięśnie czy nadwyrężone stawy to tylko pożywka dla różnego rodzaju przeciążeń, urazów i kontuzji, a co za tym idzie – bólu i dyskomfortu, które z kolei uniemożliwiają dalszy trening. Dlatego kluczem do efektywnego snu jest stworzenie sobie odpowiednich warunków – zupełnie tak, jak przy ćwiczeniach fizycznych. W przypadku snu – nieodzowny jest dobrze dobrany materac.

Dobry materac dla sportowca – cechy

A czym właściwie powinien się charakteryzować? Przede wszystkim sprężystością i wsparciem sylwetki. Kluczowe jest zwłaszcza to drugie – podczas snu podparte powinny być nogi, ramiona, plecy (zwłaszcza odcinki lędźwiowy i szyjny). Dobrze ułożone ciało o wiele szybciej się regeneruje. Jeśli któraś ze wspomnianych części nie jest podparta, tak naprawdę nie odpoczywasz, a mięśnie wciąż wykonują wysiłek, polegający na odpowiednim rozłożeniu sił, co sprzyja dolegliwościom bólowym i znów – dyskomfortowi. To nie może dziwić, bo przecież mięśnie napinały się całą noc.

A we śnie chcesz odpoczywać, a nie znowu się męczyć! Tak, jak wspomnieliśmy, powinien być też sprężysty i elastyczny – a więc dostosowywać się do naszego położenia niezależnie od tego, czy śpimy na wznak, czy na boku. Nie powinniśmy też zapominać o odpowiedniej przewiewności materaca i jego wytrzymałości. Choć to cechy, których często nie wymienia się w pierwszym rzędzie, mają one bardzo duże znaczenie – wytrzymałość sprawia, że satysfakcja płynąca z użytkowania materaca jest jeszcze większa, a dzięki wentylacji po przebudzeniu w łóżku się nie przegrzewamy. Słowem: czujemy się po prostu przyjemnie i komfortowo.

Pamiętajmy też o paru oczywistych kwestiach – nie korzystajmy ze smartfonów, tabletów czy komputerów bezpośrednio przed zaśnięciem (udowodniono naukowo, że światło ich ekranu negatywnie wpływa na cykl snu) i starajmy się przewietrzyć pomieszczenie na kilka minut tak, by stworzyć w nim swoisty mikroklimat i wpuścić do niego sporo świeżego powietrza. Zadbajmy również o regularność – kładźmy się spać i wstawajmy zawsze o ustalonej porze! Jak więc widzisz, wystarczy naprawdę niewiele, by ze snu czerpać zdecydowanie więcej. Przekonasz się o tym, poprawiając swoją higienę snu i szybko odczuwając progres. Dziś więc, zamiast „do zobaczenia na treningu”, chcemy powiedzieć: „słodkich snów”!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień