Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Materac a ciąża, czyli jakość bez miejsca na kompromis

Choć ciąża to szczególny czas dla każdej przyszłej mamy, nie ma co się łudzić – często wiąże się z problemami towarzyszącymi podczas snu i sporym dyskomfortem. Lista jest dosyć długa – to ból kręgosłupa, coraz więcej trudności ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania przez rosnący brzuszek, skurcze nóg, przyrost wagi… Dziś na łamach Akademii LPUR poszukamy odpowiedzi na pytania, jak spać w ciąży, jaki materac będzie najlepszy dla ciężarnej i czym się kierować przy jego wyborze.

Ciąża wiąże się z całym szeregiem przemian w organizmie każdej kobiety, choć wiele z nich odczuwa je na inny sposób. Zmieniają się również nawyki dotyczące na przykład żywienia, a i same przyzwyczajenia dotyczące snu – siłą rzeczy – ulegają, siłą rzeczy, pewnym modyfikacjom. Wraz z rosnącym brzuszkiem coraz trudniej jest wygodnie ułożyć się do snu, a co za tym idzie – wyspać i wypocząć. A odpoczynek jest przecież dla prawidłowego rozwoju dziecka bardzo ważny!

Pozycja do spania w ciąży

Wobec bolących, napiętych pleców, które najczęściej są objawem przyrostu wagi oraz rozwoju dziecka najlepszym możliwym sposobem na dobry sen ciężarnej jest – zdaniem wielu ekspertów - spanie na lewym boku, które ułatwia dostarczanie krwi i składników odżywczych dziecku i łożysku, a także pozwala zminimalizować ryzyku ucisku żyły głównej przez płód (żyła ta znajduje się po prawej stronie).

Porada ta oczywiście dotyczy miesięcy, w których ciąża zaczyna być już widoczna, a przyrost – odczuwalny, a więc drugiego i trzeciego trymestru ciąży. W pierwszym nie ma przeciwwskazań do spania na brzuchu lub plecach, ale im płód jest większy, tym bardziej jest to niewygodne i niebezpieczne tak dla dziecka, jak i dla samej mamy. Aby nóg nie atakowały bolesne skurcze, dobrze jest natomiast ugiąć je w kolanach i umieścić pomiędzy nimi poduszkę. Wbrew pozorom spanie na boku nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać i przyzwyczajenie się do takiego trybu wcale nie jest niewykonalne! Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz dobry materac.

Z chęcią Ci o tym opowiemy!

Materac dla ciężarnej – cechy

Zacznijmy od kwestii, która dla przyszłych mam jest wartością nadrzędną – bezpieczeństwa i w tej kwestii absolutnie nie ma miejsca na kompromis. Materac powinien być wykonany z najwyższej jakości komponentów, które nie uczulają, nie sprzyjają powstawaniu odleżyn i gwarantują prawidłowe podparcie całego kręgosłupa.

Dobrze zwłaszcza, gdy materiał, z którego wykonany jest wkład, zapewnia przewiewność i pozwala na odprowadzanie ciepła i wilgoci na zewnątrz. Nadmiar ciepła i wilgoci sprzyja bowiem rozwojowi roztoczy czy grzybów, które zwłaszcza w okresie ciąży mogą być niebezpieczne dla organizmu tak kobiety, jak i dziecka. Skoro wiemy już, że kluczowe jest bezpieczeństwo, nie możemy zapomnieć o elastyczności i sprężystości materaca. Obie te cechy w znaczący sposób przekładają się na jakość snu. Elastyczność daje gwarancję idealnego dopasowania się do ułożenia ciała, zaś sprężystość zapewnia podparcie ciała we wszystkich jego kluczowych punktach – od nóg, przez plecy po ramiona i odcinek szyjny.

Pamiętajmy, że regeneracja w trakcie spania powinna dążyć do maksymalnego odciążenia mięśni. W przypadku, gdy materac nie stanowi wystarczającego „wsparcia” dla ciała, mięśnie napinają się i wykonują wysiłek, co stanowi naturalną reakcję, a co za tym idzie, osiągamy efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego – zamiast się rozluźniać, tylko się napinamy! Nikt nie chce przecież męczyć się podczas odpoczynku.

Dobry sen w ciąży

Zakup odpowiedniego materaca to bardzo ważny krok w stronę podniesienia komfortu kobiety w ciąży, ale nie jedyny – warto pamiętać także zastosowanie się do kilku uniwersalnych i prostych rad.

To, rzecz jasna, ograniczenie do minimum narażania się na sytuacje stresowe, przez które towarzyszą nam lęki i niepokoje, utrudniające zaśnięcie; nie należy się także obawiać wysiłku fizycznego, który poprawia krążenie krwi i zapobiega skurczom nóg (ale nie możemy przesadzać z intensywnością – zachowajmy zdrowy rozsądek i kierujmy się bezpieczeństwem swoim oraz dziecka) czy wreszcie - stosowanie się do odpowiedniej diety, wykluczenie z diety kofeiny oraz produktów pikantnych i kwaśnych, mogących sprzyjać powstawaniu refluksu żołądkowo-przełykowego, prowadzącego do przykrej i nieprzyjemnej zgagi.

Warto także zrezygnować z posiłku na krótko przed snem, bo w ciąży również może to prowadzić do wspomnianego pieczenia żołądka. Nie musimy chyba dodawać, że utrudnia to zasypianie, prawda? Konieczne jest także odpowiednie nawadnianie, ale tutaj znów przestrzegamy: nie warto pić dużo płynów przed snem. Nie chcesz w nocy kilkukrotnie biegać do toalety – a więc wstawać, znów się kłaść i szukać dogodnej pozycji!

Pamiętaj więc: tak, jak nie ma kompromisu w przypadku jakości i bezpieczeństwa materaca, tak nie można „oszczędzać” na jakości snu i odpoczynku. Więcej - w ogóle nie podlega negocjacjom! Znaczenie odpoczynku dla prawidłowego rozwoju dziecka i Twojego samopoczucia jest olbrzymie i nie do przecenienia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień